Рецензовані наукові журнали продовжують залишатись найбільш надійним джерелом для досліджень у часи невизначеності. У відповідь на виклики, спричинені кризою сфери охорони здоров'я та розповсюдженням вірусу Covid-19, багато міжнародних видавництв та національних бібліотек роблять свій науковий контент доступним безкоштовно на своїх платформах. Нижче ми наводимо перелік цих ресурсів.


Висока вартість передплати на наукові журнали вже давно є проблемою для університетів та науково-дослідних інститутів у країнах з низьким рівнем доходу. У 1990-х та 2000-х роках скорочення витрат на передплату стало проблемою й у розвинених країнах. Нинішня криза навколо пандемії коронавірусу (COVID-19) свідчить про важливість постійного Відкритого Доступу до наукової та науково-технічної інформації для дослідників, професорів, студентів, журналістів. 

EIFL та Міжнародна коаліція бібліотечних консорціумів (International Coalition of Library Consortia) випустили заяву про глобальну пандемію COVID-19, яка закликає видавців зробити відкрито доступною будь-яку відповідну інформацію та набори даних про COVID-19, коронавіруси, вакцини, противірусні препарати тощо. (Детальніше: Statement on the Global COVID-19 Pandemic and Its Impact on Library Services and Resources)

Сьогодні вже створено вільнодоступні колекції та бази даних, які об'єднують дослідницьку інформацію про COVID-19 для зручного пошуку. Разом з тим, багато великих комерційних видавництв також відкрили свої колекції досліджень на медичну тему, й зробили їх (поки що тимчасово) безкоштовними. Ця ініціатива зробила можливим безкоштовний доступ до контенту найбільших світових комерційних видавництв.

ELibUkr, Центр наукометрії та цифрової підтримки досліджень НаУКМА та Наукова Бібліотека НаУКМА зібрали найбільш повний перелік таких ресурсів. Хоча не всі матеріали стосуються лише COVID-19, вони можуть надати ширший контекст тому, як світ відреагував на інші попередні спалахи коронавірусу, зокрема на ГРВІ. Крім того, цей контент досліджує вплив на суспільство та включає дослідження в галузі охорони здоров’я, освіти, віддаленої роботи та туризму. 

 

Дослідження Covid-19 та SARS-CoV-2 в архівах, наукових базах даних та на сайтах видавництв 

 

1Science Coronavirus Research Repository (Elsevier) - підбір публікацій в 1Science, включаючи препринти SSRN (не лише з видань Elsevier), доступ до 37.679 публікацій.

AIP Publishing - щоб підтримати глобальні дослідження під час пандемії COVID-19, AIP Publishing відкрили колекцію статей про інфекційні захворювання, епідемії, обчислювальну епідеміологію та пандемію вільними для читання.

American Chemical Society (ACS Publications) - дослідження в галузі хімії та Coronavirus Research, опубліковані в більш ніж 60 рецензованих журналах ACS.

аrXiv - Архів препринтів для 1689,080 наукових статей у галузі фізики, математики, інформатики, кількісної біології, кількісних фінансів, статистики, електротехніки та системних наук та економіки, arXiv відібрав дослідження, що стосуються COVID-19 та SARS-CoV-2.

bioRxiv / medRxiv COVID19 - колекція, що забезпечує пошук та повнотекстовий доступ до 1184 препринтів з bioRxiv та medRxiv.

Brill - Видавництво Brill Publishers робить загальнодоступною колекцію книг та наукових статей на такі теми, як охорона здоров'я, дистанційне навчання, кризові дослідження.

Cambridge - на платформі CambridgeCore створено безкоштовну добірку досліджень про коронавірус, "Coronavirus Free Access Collection".

Cell Press - Найновіші статті про поточний спалах пандемії COVID-19 від видавництва Cell Press. 

ChemRxiv - У світлі поточної спалаху коронавірусу (2019 - nCoV), ChemRxiv відкриває колекцією препринтів на тему COVID-19. Хімія відіграє ключову роль у розумінні всього, від вірусної структури до патогенезу, виділення вакцин та методів терапії, а також у розробці матеріалів та методик, які використовуються дослідниками, вірусологами та клініцистами.

Clarivate Analytics (Web of Science) - Щоб підтримати дослідників та медичних працівників у їхніх зусиллях для кращого розуміння та боротьби із захворюванням, пов’язаним із новим коронавірусом COVID-19, Clarivate Analytics зібрали на цій сторінці масив ресурсів з бази даних Web of Science.

CORD-19 dataset - публікації ВООЗ, PubMed Central, bioRiv / medRxiv та багатьох світових видавництв (36 тис. - повний текст, 47 тис. - метадані). 

Dimensions - Для того, щоб забезпечити легкий доступ до інформації щодо спалаху вірусу COVID-19, база даних Dimensions створила глибокий лінк із повнотекстовими результатами пошуку досліджень, що стосуються COVID-19. Китайська академія наук (Chinese Academy of Sciences) рекомендувала дослідникам використовувати Dimensions як джерело всіх результатів досліджень вірусу.

EBSCO - Інформаційні служби EBSCO оголосили, що "команда медичних працівників та медичних експертів, керуючись дослідженнями з бази EBSCO запустила портал про COVID-19, який об'єднує оновлення інформації в реальному часі з авторитетних джерел для збирання ресурсів про всі аспекти пандемії COVID-19". Академічна спільнота може використовувати його для отримання "достовірної інформації в режимі реального часу".

Emerald -  Видавництво Emerald Publishing відкриває частину свого контенту вільно доступною для доступу. Хоча ці матеріали не стосуються лише сучасних клінічних проблем COVID-19, вони можуть дати відповідний контекст тому, як світ відреагував на інші попередні спалахи коронавірусу, зокрема на ГРВІ. Крім того, цей контент досліджує ширший вплив на суспільство та включає дослідження в галузі охорони здоров’я, освіти, віддаленої роботи та туризму.

Global Initiative on Sharing All Influenza Data (GISAID) - Крім того, ряд видавців робить деякі свої публікації (тимчасово) безкоштовними для читання (наприклад, огляди компанії Wellcome Trust та  Science Technology, Medicine Association). Дії цих видавців відповідають закликам науково-дослідних установ (наприклад, Міжнародної коаліції бібліотечних консорціумів (International Coalition of Library Consortia)) та фінансуючих організацій. Публікації, які дозволяють читати таким чином, можна знайти за допомогою звичайних пошукових систем.

IEEE - IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) - це дослідницька база даних для пошуку і доступу до журнальних статей, матеріалів конференцій, технічних стандартів і пов'язаних матеріалів з інформатики, електротехніки та електроніки і суміжних галузей. База даних відкрила статті та матеріали конференцій з цифрової бібліотеки IEEE Xplore, які можуть допомогти дослідникам зрозуміти та керувати різними аспектами пандемії COVID-19 та технологіями, які можуть бути використані для боротьби з нею.

JSTOR - Редактори JSTOR дослідили базу даних для виявлення статей, що стосуються COVID-19, виділивши понад 6 000 статей з понад 500 журналів та зробивши їх безкоштовними для читання до 30 червня 2020 року.

Karger - Karger Publishers підтримує дослідження в цій галузі, надаючи вільний доступ до наукових статей та працює з міжнародними організаціями для підтримки обміну відповідними дослідженнями та даними, включаючи підтримку ВООЗ та організацію Управління науки і техніки Білого дому для того щоб зробити всі дослідження та дані про COVID-19 негайно доступними в одному місці через PubMed Central (PMC).

Kluwer - Щоб підтримати медичних працівників, які працюють цілодобово, компанія Wolters Kluwer пропонує свої ресурси - безкоштовно, для медиків, медсестер та медичних дослідників.

LitCovid - центр для відстеження актуальної наукової інформації про вірус COVID-19. Це найповніший ресурс з цього питання, що забезпечує централізований доступ до 6277 (і щодня ця цифра зростає) відповідних статей в PubMed. Статті оновлюються щодня та додатково класифікуються за різними темами дослідження та географічними місцями для уточнення пошуку. 

Oxford University Press - У рамках відповіді на поточну пандемію COVID-19 по всьому світу Oxford University Press зробила вміст провідних журналів вільно доступними для надання допомоги дослідникам, медичним працівникам, працівникам держструктур та багатьом іншим, хто працює над вирішенням цієї кризи в галузі охорони здоров'я.

ScienceDirect (Elsevier) - Elsevier надає повний доступ до досліджень COVID-19 для PubMed Central та інших баз даних з охорони здоров'я для прискорення боротьби з коронавірусом. Так, у базі даних ScienceDirect безкоштовно доступні повні тексти близько 20 000 наукових статей про вірус.

Springer Nature - Один з провідних наукових видавців, Springer Nature забезпечує швидкий і прямий доступ до останніх  досліджень, звітів та даних, а саме: до відповідних дослідницьких стаей з журналів видавництва (в тому числі Nature), а також додаткових коментарів до цієї теми та відповідних книг. До всього перерахованого вмісту доступ є вільним та безкоштовним.

Taylor & Francis Group - Як видавець рецензованих журналів та наукових, технологічних, медичних, гуманітарних та соціальних досліджень, Taylor & Francis прагне допомогти організаціям охорони здоров'я, дослідникам, медикам та широкій громадськості розповсюджувати наукові знання та  дослідження вірусу.

Wiley - Wiley робить колекцію журнальних статей та розділів книг про дослідження коронавірусу вільно доступною світовій науковій спільноті.

 

Читайте також: Боротьба з дезінформацією під час епідемії COVID-19