Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України» – це інноваційний проект, що об’єднує бібліотеки вищих навчальних закладів, національні бібліотеки та інші організації України. Метою проекту є забезпечення доступу до світової наукової інформації, створення власних академічних ресурсів, а також інтеграція української науки та бібліотечної справи у світову наукову комунікацію.


Реалізація проекту сприяє розвитку громадянського суспільства та демократичного процесу в Україні, надаючи доступ до великої кількості інформаційних ресурсів для максимальної кількості користувачів.


Проект передбачає передплату ліцензованих інформаційних продуктів для кожного університету – електронних журналів, електронних книг, баз даних – найважливішого ядра світових інформаційних ресурсів, що покривають усі галузі знань (наука, техніка, медицина, соціальні та гуманітарні науки).


Основу ELibUkr становить єдиний потужний портал, який спрямовує користувачів до всіх типів електронної інформації. Студенти, викладачі і науковці отримують вільний доступ до всіх ресурсів проекту.


Перевагами участі в проекті є:

  • Організаційна підтримка
  • Можливість одночасно для всіх учасників проекту придбати спеціалізовані продукти і програмне забезпечення для доступу до електронних ресурсів
  • Централізована організація робіт зі встановлення та обслуговування програмного забезпечення

Сприяння співпраці та розвитку бібліотек вищих навчальних закладів України:

  • Розвиток співпраці між університетами, науковцями та іншими інституціями, які представляють економічні, культурні ті інші сфери суспільної діяльності;
  • Проведення тренінгів та наукових конференцій;
  • Заохочення розвитку власних інституційних репозитаріїв;
  • Забезпеченні можливості вільного розміщення публікацій викладачів, співробітників та студентів університету;
  • Заохочення використання українських та світових наукових електронних ресурсів в навчальному процесі та наукових дослідженнях, що проводяться в університеті;
  • Заохочення запровадження програм з навчання протягом життя.

Економія коштів

  • Зниження вартості передплати баз даних через спільні закупівлі;
  • Заощадження коштів за рахунок централізованого управління передплатами;
  • Досягнення домовленості із провідними провайдерами про спеціальні ціни для України.

Необхідною складовою проекту є створення Центрів знань у кожному університеті та, відповідно, створення безпрецедентної в Україні соціальної наукової мережі Центрів Знань.

Центри знань гарантують підтримку проекту у наступному:

  • використанні наукових електронних ресурсів  в навчальному процесі та наукових дослідженнях, що проводяться в університеті.
  • забезпеченні можливості вільного доступу до інформаційних ресурсів проекту для студентів, викладачів та науковців.
  • забезпеченні можливості вільного розміщення публікацій викладачів, співробітників та студентів університету через власний електронний інституційний репозитарій та/чи створені електронні журнали відкритого доступу.
  • розвитку стратегії перетворення наукової бібліотеки університету у науково-інформаційний центр на принципах доступності, оперативності, комфортності, сприяння розвитку послуг з навчання протягом життя.
  • призначенні відповідальних осіб для координування дій, управління та розвитку електронних ресурсів.

Ініціатор проекту ELibUkr - Києво-Могилянська Фундація Америки. Серед учасників: Центр Технологій та Інноваційного Менеджменту Нортвестерн Університету США та Всеукраїнська Асоціація «Інформатіо-Консорціум». Засновниками є три університети – Національний університет «Києво-Могилянська академія»Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича та Харківський національний університет ім. В. Каразіна. Проект відкритий для участі і стрімко розширює національну мережу.

Початкове фінансування проекту в Україні здійснено за підтримки USAID, Києво-Могилянської Фундації Америки та участі університетів. Але проект потребує додаткової фінансової підтримки уряду України, бізнес спільноти, фондів, участі університетів та користувачів.

Проект «Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України» розширить використання інформаційних технологій та забезпечить інформаційну базу для розвитку науки та освіти в Україні. Підтримка цього проекту – це інвестиція в майбутнє України, в її стабільність та розвиток  конкурентоспроможності.